Sme tu pre Vás -
chyťme spolu druhý dych

Rádioterapia

Rádioterapia, alebo inak radiačná liečba, využíva vysokoenergetické lúče, podobne ako röntgenové žiarenie, ale oveľa silnejšie. Jej cieľom je usmrtiť nádorovú bunku. Rádioterapia poškodí DNA nádorovej bunky a tým zabráni jej rastu a deleniu. Vo chvíli, keď sa nádorová bunka dostane do štádia delenia – množenia, zistí, že jej DNA je poškodená a zanikne. U nádorov, ktoré rastú rýchlo, sa ožarovanie prejaví v kratšom čase, ako u nádorov, ktoré rastú pomalšie.

Radiačná liečba ovplyvňuje aj zdravé bunky v našom tele, no tie na rozdiel od nádorových majú schopnosť regenerácie. Dávky radiačného žiarenia sú tiež nasmerované na presné miesto a môžu pôsobiť iba po presne stanovenú dobu, čím sa znižuje riziko poškodenia zdravého okolitého tkaniva.

Ožarovanie zvyčajne trvá niekoľko týždňov alebo mesiacov. Jeho dĺžka závisí od štádia a typu nádoru, ako aj od stavu samotného pacienta.

Existujú dva druhy rádioterapie

  • Vonkajšia rádioterapia – stroj sa zvonku zameria na presne určené miesto v tele a vyšle dávku žiarenia.
  • Vnútorná rádioterapia (brachyterapia) - v prípade rakoviny pľúc sa do blízkosti nádoru vloží rádioaktívna látka. Keďže vysiela žiarenie na krátku vzdialenosť, poškodzuje okolité zdravé tkanivá len minimálne.