Sme tu pre Vás -
chyťme spolu druhý dych

Kto sme

Druhý dych - občianske združenie pacientov s rakovinou pľúc, ich príbuzných a blízkych (ďalej už len Druhý dych) vzniklo s cieľom pomáhať pacientom s karcinómom pľúc pri ich boji s ochorením, ako aj ich príbuzným a blízkym, aby mali dostatok informácií o ochorení, neboli v svojej ťažkej životnej situácii sami, ale mali možnosť obrátiť sa na ľudí s podobným problémom, zdôveriť sa, alebo sa poradiť s odborným lekárom. Združenie vzniklo z iniciatívy ľudí, ktorí sa s rakovinou pľúc osobne stretli a vedia, čo prináša.

Chceme pacientov a ich blízkych podporiť, aby svoj boj s ochorením nevzdávali, aktívne a zodpovedne sa spolupodieľali na svojej liečbe a tiež im chceme poskytnúť „priestor“, v ktorom sa budú cítiť bezpečne a nájdu oporu v ťažkej chvíli. Rakovina pľúc zmení život pacienta i jeho rodiny, no nechceme, aby ste v tom boli sami. Budeme sa snažiť pomáhať všade tam, kde môžeme zlepšiť situáciu ľudí postihnutých rakovinou pľúc a kde bude naša pomoc žiadaná a zmysluplná.

Obráťte sa na nás, pokiaľ potrebujete pomoc, podporu, chcete sa dozvedieť najnovšie informácie o ochorení a jeho liečbe, máte problém s dostupnosťou liekov/zdravotnej starostlivosti alebo sa chcete podeliť o svoje starosti s inými pacientmi v rovnakej situácii. Môžete sa poradiť aj s odborným lekárom v našej poradni.

Ak sa chcete stať našim členom alebo nás podporiť, napíšte nám prosím. Privítame tiež vaše námety, ako by sme ešte mohli uľahčiť život pacientov s rakovinou pľúc a ich blízkych, čo by ste privítali, čo vám chýba... Vaše nápady sú pre nás cennou inšpiráciou.

„Spoluprácu s OZ Druhý dych som prijala kvôli jednému úžasnému človeku, môjmu spolužiakovi z VŠMU Vladkovi Čápovi, ktorý žiaľ rakovine pľúc podľahol; navždy však zostane v našich spomienkach. Vladko Čáp bol špičkový slovenský scénograf a zomrel tri mesiace po diagnostikovaní rakoviny pľúc. Bol to môj rovesník... Zároveň si myslím, že ide o dobrú vec,“ Eva Pavlíková.

„Ponuku spolupráce s občianskym združením Druhý dych som prijala z dvoch dôvodov: prvý dôvod je taký, že môj otec má rakovinu pľúc a tento zdravotný problém sa dotýka celej našej rodiny. Druhý dôvod bol taký, že by som sa chcela podeliť so svojimi osobnými skúsenosťami aj s inými ľuďmi, ktorí sú v podobnej situácii, poradiť im, ako zlepšiť kvalitu života v rodine a prekonávať každodenné ťažkosti aj s chorobou,“ Denisa Selická.

„Prvýkrát som sa o myšlienke založiť OZ Druhý dych dozvedel od doc. MUDr. Beržinca., ktorý Dr. Dolákovej a mne navrhol zapojiť sa do tohto projektu. Vízia pomoci pacientom a ich príbuzným ma zaujala a rád som túto ponuku prijal. Pomoc ľuďom a konkrétne pacientom s onkologickým ochorením je pre mňa nielen prácou, ale aj istým poslaním. Dva úžasné príklady takejto pomoci som vídal od detstva, keďže obaja rodičia pracovali ako lekári - onkológovia. Veľmi rád a ochotne budem podporovať OZ Druhý dych s cieľom pomôcť našim pacientom a ich príbuzným čo najlepšie zvládnuť a vyrovnať sa s touto neľahkou diagnózou,“ MUDr. Milan Krošlák.

„Je to pre mňa výzva, ktorú som prijal kvôli môjmu otcovi. Mal som iba päť rokov, keď otec zomrel na rakovinu pľúc a až do mojich 33 rokov som to vnímal iba z jednej strany – ako syn, ktorý stratil otca. Avšak keď sa nám narodila naša prvá dcéra, uvedomil som si, aké ťažké muselo byť pre neho ‘rozlúčit’ sa s rodinou. Preto som si povedal, že podporím toto občianske združenie a hlavne pacientov s rakovinou pľúc a ich najbližších,“ Erik Ondrejka.