Sme tu pre Vás -
chyťme spolu druhý dych

Aktivity

Chyťme spolu „druhý dych“

07.11.2011

Pri príležitosti Mesiaca povedomia o rakovine pľúc sa verejnosti po prvýkrát predstavuje Druhý dych - občianske združenie pacientov s rakovinou pľúc, ich príbuzných a blízkych, ktoré je vôbec prvým združením pre ľudí postihnutých touto diagnózou na Slovensku. Mesiacu povedomia budú venované aj aktivity pre širokú verejnosť v nákupných centrách štyroch slovenských miest.

Rakovina pľúc si celosvetovo udržiava neslávne prvenstvo – vyžiada si viac životov, ako rakovina prsníka, prostaty, hrubého čreva a pankreasu spolu. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných asi 2500 nových prípadov a toto ochorenie patrí medzi tri najčastejšie príčiny úmrtia na onkologické ochorenia. November je vyhlásený za Mesiac povedomia o rakovine pľúc s cieľom upriamiť pozornosť na túto ťažkú, no nie beznádejnú diagnózu a k celosvetovej iniciatíve sa tento rok opäť pripája aj Slovensko. Okrem širokej verejnosti je kampaň venovaná pacientom, ktorí už týmto ochorením trpia a ich rodinám. Práve pre nich vzniklo nové pacientske združenie Druhý dych – občianske združenie pacientov s rakovinou pľúc, ich príbuzných a blízkych (ďalej už len Druhý dych), ktorého mottom je „Sme tu pre vás – chyťme spolu druhý dych“. Cieľom združenia je pomáhať pacientom s karcinómom pľúc pri ich boji s ochorením, ako aj ich príbuzným a blízkym, aby mali dostatok informácií o ochorení a jeho liečbe, neboli vo svojej ťažkej životnej situácii sami, ale mali možnosť obrátiť sa na ľudí s podobným problémom a zdôveriť sa. Pre sympatizantov združenia a všetkých, ktorým nie je rakovina pľúc ľahostajná, chcú sa o nej dozvedieť viac, získať praktické rady o živote s ochorením, alebo sa poradiť s odborným lekárom, vznikla web stránka www.druhydych.eu. Okrem komplexných informácií o rakovine pľúc prináša aj všetky informácie o OZ Druhý dych, predstavuje jeho členov, poslanie, stanovy a formulár pre tých, ktorí sa chcú k združeniu pridať.

Pre širokú verejnosť je pri príležitosti Mesiaca povedomia o rakovine pľúc pripravené zaujímavé prekvapenie v nákupných centrách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Nitre. Návštevníci si budú môcť pozrieť nevšednú výstavu „maľovaných pľúc“ – pôvodne bielych sadrových modelov, ktoré podľa vlastnej fantázie vymaľovali viaceré známe osobnosti z oblasti kultúry, športu, spoločenského života a samozrejme medicíny. Po oslovení občianskym združením Druhý dych prejavili nielen nadšenie a ochotu, ale aj obdivuhodné nasadenie pri podpore združenia a jeho cieľov.

Unikátnu výstavu si budú môcť záujemcovia pozrieť v OC Aupark v Bratislave v dňoch 8. – 12. novembra, v OC Európa v Banskej Bystrici od 14. do 17. novembra. Následne výstava poputuje do košického OC Galéria, ktoré bude zdobiť v dňoch 18. – 23. novembra. Na záver od 26. do 28. novembra si ju budú môcť pozrieť návštevníci OC Centro v Nitre. Okrem estetického a pozitívneho ľudského zážitku budú pre záujemcov pripravené letáky, ktoré prinášajú odpovede na najčastejšie otázky a mýty o rakovine pľúc, ako aj informácie o OZ Druhý dych.

Po ukončení putovania po obchodných centrách budú modely darované onkologickým oddeleniam, kde skrášlia priestory, prinesú so sebou pozitívneho ducha a budú prejavom spolupatričnosti a podpory pacientom. Snahou OZ Druhý dych je zmierniť u nich pocit beznádeje a povzbudiť ich v liečbe.

Všetky informácie o rakovine pľúc a živote s týmto ochorením nájdete na web stránke www.druhydych.eu, ktorá okrem dôležitých faktov prináša aj užitočné a praktické rady pre pacientov a ich blízkych. Zároveň ponúka poradňu odborného lekára, na ktorého sa môžete obrátiť so svojimi problémami a obavami.

Priložené súbory